O Morele.net – Od sieci internetowej do sklepu.

Sprzedajemy komputery, RTV i AGD. Chcemy być i będziemy najlepszym sklepem w Polsce.

Firmę stworzyli Radek Stasiak i Michał Pawlik w roku 2000, niedługo potem, jak okazało się że Millenium Bug nie zniszczy wszystkich komputerów. W 2002 otworzyli sklep.

Tak wspomina to Radek w wywiadzie dla eKomercyjne.pl:
„Bardzo interesowałem się sprzętem komputerowym i […] założyłem własną działalność. Nazwałem firmę ‚Morele’.

Początki działalności nie były łatwe – pierwsze komputery składałem na własnym łóżku w akademiku, miejsca było tak mało, że moja żona (wtedy narzeczona), z którą mieszkałem w pokoju, musiała w czasie montażu wychodzić na kawę do koleżanek…

Akademiki Złota Jesień

Tutaj Morele.net zakładało pierwsze w Krakowie sieci internetowe w akademikach.

W 2001 roku otworzyliśmy pierwszy sklep stacjonarny, ale równocześnie zajęliśmy się budową i administracją sieci komputerowych.”

Ten okres był pionierski jeśli chodzi o sieci internetowe. Duzi operatorzy jeszcze się tym nie zajmowali, królowały osiedlowe sieci i kawiarenki internetowe.

„Trudno czasem sobie to przypomnieć, ale w roku 2000 internet nie był zjawiskiem tak powszednim i oczywistym, jak teraz. Dzięki temu zorganizowaliśmy sobie dostęp do internetu i mogliśmy otworzyć sklep internetowy. Jako, że rozpoczynaliśmy od zakładania sieci naturalnym wydawał mi się dopisek “.net”

Raczej niewielu wie, że morele.net było wtedy reklamowane dość nowatorską metodą na tamte czasy, tzn. wieszaniem ulotek reklamowych w łazienkach akademików.  Widzialność reklamy świetna, pomysł ten nieświadomie został już skopiowany i z powodzeniem jest realizowany w łazienkach pubów.

Początek sklepu internetowego to 2004 i niewielka siedziba na krakowskim Żabińcu na ulicy Konecznego. Dzięki Googlowi możemy zobaczyć jak teraz wygląda to miejsce, niewiele się zmieniło.

Tak jak 8 lat temu - początkujący interes na rogu :) Miejsce pierwszego sklepu stacjonarnego Morele.net w czasach obecnych by Google.

Tak jak 8 lat temu – początkujący interes na rogu 🙂 Miejsce pierwszego sklepu stacjonarnego Morele.net w czasach obecnych by Google.

W roku 2004 spółka odnotowała obrót na poziomie kilkuset tysięcy. Rok później ponad milion, w 2007 było to już kilka milionów. W międzyczasie przeprowadzaliśmy się dwukrotnie – na ulicę Krowoderską a potem na dłużej na ulicę Gdańską.

To był dobry czas dla rozwijania takiego biznesu. Rynek komputerowy oraz sprzętu AGD i RTV był rozdrobniony, funkcjonowało wiele sklepów stacjonarnych zaspokajających potrzeby lokalnych społeczności oraz duże sklepy w większych miastach. Internet jak w bardzo wielu dziedzinach życia zaczął odgrywać coraz większą rolę. Szerszy dostęp, oswajanie się Polaków z nową technologią przebiegało dość dynamicznie. Możliwości komunikacyjne objęły również zakupy….

ciąg dalszy nastąpi

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.